- 50 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 42.25 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 236.1 kN |
| I.D. | 50 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 177.5 kN |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 4.05 LB |
| EAN or UPC | 637410070028 |

