- Angular Contact Bearing Type
- 25 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 1 in Width
| Static Load Rating | 17.3 kN |
| Width | 1 in |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 3300 |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Double |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 29.2 kN |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Contact Angle | 25° |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Weight | 0.556 LB |
| EAN or UPC | 637410095663 |

