- Angular Contact Bearing Type
- 35 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 1.374 in Width
| O.D. | 80 mm |
| Static Load Rating | 30 kN |
| Width | 1.374 in |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 30 kN |
| Dynamic Load Rating | 51 kN |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 25° |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Series | 3300 |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Inside Dia. | 35 mm |
| Outside Dia. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Rows of Balls | Double |
| Weight | 1.799 LB |
| EAN or UPC | 637410095748 |

