- Angular Contact Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 1.937 in Width
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Contact Angle | 25° |
| Static Load Rating | 88 kN |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 120 mm |
| Width | 1.937 in |
| Rows of Balls | Double |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Series | 3300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 98 kN |
| Weight | 3.748 LB |
| EAN or UPC | 637410095915 |

