- Angular Contact Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 130 mm Outer Diameter
- 2.126 in Width
| Dynamic Load Rating | 114 kN |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 130 mm |
| Width | 2.126 in |
| Static Load Rating | 112 kN |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Contact Angle | 25° |
| Series | 3300 |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Rows of Balls | Double |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 5.953 LB |
| EAN or UPC | 637410095960 |

