- Angular Contact Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 2.5 in Width
| Contact Angle | 25° |
| O.D. | 150 mm |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 143 kN |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Double |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating | 146 kN |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Width | 2 1/2 in |
| Series | 3300 |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Weight | 10.737 LB |
| EAN or UPC | 637410096059 |

