- Angular Contact Bearing Type
- 75 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 2.689 in Width
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 3300 |
| Rows of Balls | Double |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 163 kN |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 160 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 2.689 in |
| Contact Angle | 25° |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Static Load Rating | 166 kN |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Weight | 13.03 LB |
| EAN or UPC | 637410096080 |

