- Thrust Bearing Type
- 45 mm Inner Diameter
- 65 mm Outer Diameter
- 14 mm Width
| O.D. | 65 mm |
| Width | 14.000 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Inside Dia. | 45 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating | 66 kN |
| Bearing Type | Thrust |
| Outside Dia. | 65 mm |
| Dynamic Load Rating | 27 kN |
| Static Load Rating [Max] | 66 kN |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 637410090866 |

