- Thrust Bearing Type
- 15 mm Inner Diameter
- 32 mm Outer Diameter
- 12 mm Width
| O.D. | 32 mm |
| Outside Dia. | 32 mm |
| Dynamic Load Rating | 16.5 kN |
| Static Load Rating [Max] | 24.8 kN |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Width | 12.000 mm |
| I.D. | 15 mm |
| Bearing Type | Thrust |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inside Dia. | 15 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Static Load Rating | 24.8 kN |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 637410090743 |

