- Thrust Bearing Type
- 150 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 80 mm Width
| Dynamic Load Rating | 377 kN |
| Bearing Type | Thrust |
| I.D. | 150 mm |
| Fillet Radius | 15.7 mm |
| Static Load Rating | 1200 kN |
| O.D. | 250 mm |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Width | 80.000 mm |
| Outside Dia. | 250 mm |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating [Max] | 1200 kN |
| Limiting Speed - Oil | 900 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 670 rpm |
| Weight | 36.16 LB |
| EAN or UPC | 637410091443 |

