- Thrust Bearing Type
- 85 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 72 mm Width
| I.D. | 85 mm |
| Limiting Speed - Grease | 850 rpm |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Brass |
| Inside Dia. | 85 mm |
| Outside Dia. | 180 mm |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 857 kN |
| Bearing Type | Thrust |
| Dynamic Load Rating | 349 kN |
| Static Load Rating [Max] | 857 kN |
| Width | 72.000 mm |
| Weight | 20.83 LB |
| EAN or UPC | 637410091283 |

