- Deep Groove Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 95 mm Outer Diameter
- 18 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 6000 |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Inside Dia. | 60 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 23.2 kN |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| O.D. | 95 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load Rating | 29.4 kN |
| Static Load Rating | 23.2 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Width | 18.000 mm |
| Outside Dia. | 95 mm |
| Weight | 0.93 LB |
| EAN or UPC | 637410071995 |

