- Deep Groove Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| Inside Dia. | 70 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Series | 6000 |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 20.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 38.1 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 30.9 kN |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Outside Dia. | 110 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Static Load Rating | 30.9 kN |
| Weight | 1.32 LB |
| EAN or UPC | 637410072091 |

