- Deep Groove Bearing Type
- 85 mm Inner Diameter
- 130 mm Outer Diameter
- 22 mm Width
| I.D. | 85 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Outside Dia. | 130 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 49.5 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. | 130 mm |
| Inside Dia. | 85 mm |
| Series | 6000 |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 43.1 kN |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating | 43.1 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 22.000 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Weight | 1.96 LB |
| EAN or UPC | 637410072312 |

