- Deep Groove Bearing Type
- 100 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 24 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Series | 6000 |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 54 kN |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Enclosure | Open |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 60.5 kN |
| Static Load Rating | 54 kN |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| I.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Width | 24.000 mm |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Deep Groove |
| O.D. | 150 mm |
| Outside Dia. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Weight | 2.76 LB |
| EAN or UPC | 637410072459 |

