- Deep Groove Bearing Type
- 120 mm Inner Diameter
- 215 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 131 kN |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating | 131 kN |
| Series | 6000 |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 155 kN |
| Inside Dia. | 120 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| O.D. | 215 mm |
| Material | Steel |
| I.D. | 120 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 40.000 mm |
| Cage Material | Steel |
| Outside Dia. | 215 mm |
| Weight | 4.52 LB |
| EAN or UPC | 637410072619 |

