- Deep Groove Bearing Type
- 120 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 28 mm Width
| Static Load Rating | 79.3 kN |
| Inside Dia. | 120 mm |
| Outside Dia. | 180 mm |
| Static Load Rating [Max] | 79.3 kN |
| Series | 6000 |
| Width | 28.000 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| I.D. | 120 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load Rating | 85 kN |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Weight | 4.52 LB |
| EAN or UPC | 637410072640 |

