- Deep Groove Bearing Type
- 140 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 42 mm Width
| Inside Dia. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 176 kN |
| Series | 6000 |
| Static Load Rating [Max] | 164 kN |
| Width | 42.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Deep Groove |
| I.D. | 140 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| O.D. | 250 mm |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 164 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| Outside Dia. | 250 mm |
| Weight | 7.39 LB |
| EAN or UPC | 637410072701 |

