- Deep Groove Bearing Type
- 140 mm Inner Diameter
- 210 mm Outer Diameter
- 33 mm Width
| I.D. | 140 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating | 109 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 110 kN |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Width | 33.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Outside Dia. | 210 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| O.D. | 210 mm |
| Inside Dia. | 140 mm |
| Series | 6000 |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 109 kN |
| Weight | 7.39 LB |
| EAN or UPC | 637410072725 |

