- Deep Groove Bearing Type
- 160 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 38.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 140 kN |
| I.D. | 160 mm |
| Inside Dia. | 160 mm |
| O.D. | 240 mm |
| Series | 6000 |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Static Load Rating | 143 kN |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outside Dia. | 240 mm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 143 kN |
| Weight | 13.01 LB |
| EAN or UPC | 637410072770 |

