- Deep Groove Bearing
- 6.69 in Inner Diameter
- 10.24 in Outer Diameter
- 1.65 in Width
- Bearing Steel Material
| Series | 6000 |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 42.000 mm |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating | 172 kN |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 172 kN |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| O.D. | 260 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Outer Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Inside Dia. | 170 mm |
| Outside Dia. | 260 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 168 kN |
| Inner Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| I.D. | 170 mm |
| Weight | 17.42 LB |
| EAN or UPC | 637410072787 |

