- Deep Groove Bearing Type
- 190 mm Inner Diameter
- 290 mm Outer Diameter
- 46 mm Width
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 210 kN |
| Static Load Rating | 210 kN |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Width | 46.000 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 290 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 194 kN |
| Series | 6000 |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Enclosure | Open |
| Inside Dia. | 190 mm |
| O.D. | 290 mm |
| I.D. | 190 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 24.25 LB |
| EAN or UPC | 637410072817 |

