- Deep Groove Bearing Type
- 200 mm Inner Diameter
- 310 mm Outer Diameter
- 51 mm Width
| Material | Steel |
| Series | 6000 |
| Outside Dia. | 310 mm |
| Dynamic Load Rating | 222 kN |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Width | 51.000 mm |
| Inside Dia. | 200 mm |
| O.D. | 310 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 245 kN |
| I.D. | 200 mm |
| Static Load Rating | 245 kN |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 30.87 LB |
| EAN or UPC | 637410072824 |

