- Deep Groove Bearing Type
- 130 mm Inner Diameter
- 165 mm Outer Diameter
- 18 mm Width
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 38 kN |
| Series | 61000 |
| I.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. | 165 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating | 43 kN |
| Static Load Rating [Max] | 43 kN |
| Inside Dia. | 130 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Outside Dia. | 165 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Width | 18.000 mm |
| Weight | 2.05 LB |
| EAN or UPC | 637410075740 |

