- Deep Groove Bearing Type
- 140 mm Inner Diameter
- 175 mm Outer Diameter
- 18 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Series | 61000 |
| Inside Dia. | 140 mm |
| I.D. | 140 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 37 kN |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating | 40 kN |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| O.D. | 175 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 175 mm |
| Static Load Rating [Max] | 40 kN |
| Width | 18.000 mm |
| Weight | 2.18 LB |
| EAN or UPC | 637410075771 |

