- Deep Groove Bearing Type
- 170 mm Inner Diameter
- 215 mm Outer Diameter
- 22 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Series | 61000 |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating [Max] | 61 kN |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Outside Dia. | 215 mm |
| Inside Dia. | 170 mm |
| Dynamic Load Rating | 65 kN |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 215 mm |
| I.D. | 170 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating | 61 kN |
| Width | 22.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Weight | 4.19 LB |
| EAN or UPC | 637410075856 |

