- Deep Groove Bearing Type
- 200 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 24 mm Width
| Material | Steel |
| Width | 24.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 61000 |
| Outside Dia. | 250 mm |
| Dynamic Load Rating | 72.3 kN |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating | 84 kN |
| I.D. | 200 mm |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| O.D. | 250 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Inside Dia. | 200 mm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 84 kN |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Weight | 6.61 LB |
| EAN or UPC | 637410075931 |

