- Deep Groove Bearing Type
- 300 mm Inner Diameter
- 380 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 1400 rpm |
| Static Load Rating | 206 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 300 mm |
| Limiting Speed - Oil | 1700 rpm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 163 kN |
| O.D. | 380 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating [Max] | 206 kN |
| Width | 38.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Outside Dia. | 380 mm |
| Series | 61000 |
| Inside Dia. | 300 mm |
| Weight | 23.15 LB |
| EAN or UPC | 637410076044 |

