- Deep Groove Bearing Type
- 150 mm Inner Diameter
- 210 mm Outer Diameter
- 28 mm Width
| O.D. | 210 mm |
| Series | 61000 |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Static Load Rating | 90 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 90 kN |
| Width | 28.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Outside Dia. | 210 mm |
| Dynamic Load Rating | 84.5 kN |
| Weight | 6.72 LB |
| EAN or UPC | 637410076334 |

