- Deep Groove Bearing Type
- 160 mm Inner Diameter
- 220 mm Outer Diameter
- 28 mm Width
| Fillet Radius | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 220 mm |
| Inside Dia. | 160 mm |
| Dynamic Load Rating | 90 kN |
| Series | 61000 |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 160 mm |
| Static Load Rating [Max] | 95 kN |
| Limiting Speed - Oil | 3100 rpm |
| Width | 28.000 mm |
| Static Load Rating | 95 kN |
| O.D. | 220 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Limiting Speed - Grease | 2500 rpm |
| Weight | 7.17 LB |
| EAN or UPC | 637410076358 |

