- Deep Groove Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 16 mm Width
| Width | 16.000 mm |
| Inside Dia. | 30 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating | 11.3 kN |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Series | 6200 |
| O.D. | 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 19.5 kN |
| Outside Dia. | 62 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 11.3 kN |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.44 LB |
| EAN or UPC | 637410073357 |

