- Deep Groove Bearing Type
- 90 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Series | 6200 |
| I.D. | 90 mm |
| Inside Dia. | 90 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 71.5 kN |
| Outside Dia. | 160 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 30.000 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Dynamic Load Rating | 96 kN |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Static Load Rating | 71.5 kN |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 637410074477 |

