- Deep Groove Bearing Type
- 100 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 34 mm Width
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 180 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 93 kN |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Static Load Rating | 93 kN |
| O.D. | 180 mm |
| Dynamic Load Rating | 124 kN |
| I.D. | 100 mm |
| Width | 34.000 mm |
| Series | 6200 |
| Weight | 6.95 LB |
| EAN or UPC | 637410074644 |

