- Deep Groove Bearing Type
- 110 mm Inner Diameter
- 200 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Inside Dia. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 143 kN |
| Width | 38.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| O.D. | 200 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Series | 6200 |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 110 mm |
| Static Load Rating | 118 kN |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 200 mm |
| Static Load Rating [Max] | 118 kN |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 9.59 LB |
| EAN or UPC | 637410074729 |

