- Deep Groove Bearing
- 5.91 in Inner Diameter
- 10.63 in Outer Diameter
- 1.77 in Width
- Bearing Steel Material
| O.D. Type | Cylindrical |
| Static Load Rating | 170 kN |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 150 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 6200 |
| Material | Steel |
| Width | 45.000 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 270 mm |
| Dynamic Load Rating | 176 kN |
| Outside Dia. | 270 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Static Load Rating [Max] | 170 kN |
| Weight | 20.72 LB |
| EAN or UPC | 637410074880 |

