- Deep Groove Bearing Type
- 180 mm Inner Diameter
- 320 mm Outer Diameter
- 52 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| I.D. | 180 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 242 kN |
| Outside Dia. | 320 mm |
| Series | 6200 |
| O.D. | 320 mm |
| Inside Dia. | 180 mm |
| Static Load Rating | 242 kN |
| Width | 52.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Dynamic Load Rating | 227 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Weight | 40.79 LB |
| EAN or UPC | 637410074927 |

