- Deep Groove Bearing Type
- 190 mm Inner Diameter
- 340 mm Outer Diameter
- 55 mm Width
| I.D. | 190 mm |
| Static Load Rating [Max] | 278 kN |
| Width | 55.000 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Outside Dia. | 340 mm |
| O.D. | 340 mm |
| Static Load Rating | 278 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Series | 6200 |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inside Dia. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 255 kN |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Weight | 50.71 LB |
| EAN or UPC | 637410074934 |

