- Deep Groove Bearing Type
- 220 mm Inner Diameter
- 400 mm Outer Diameter
- 65 mm Width
| Dynamic Load Rating | 297 kN |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Outside Dia. | 400 mm |
| O.D. | 400 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 365 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 6200 |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Inside Dia. | 220 mm |
| Static Load Rating | 365 kN |
| Bearing Type | Deep Groove |
| I.D. | 220 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Width | 65.000 mm |
| Weight | 81.57 LB |
| EAN or UPC | 637410073623 |

