- Deep Groove Bearing Type
- 90 mm Inner Diameter
- 190 mm Outer Diameter
- 43 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 143 kN |
| Width | 43.000 mm |
| Static Load Rating | 107 kN |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Inside Dia. | 90 mm |
| Series | 6300 |
| Rows of Balls | Single |
| Outside Dia. | 190 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 107 kN |
| O.D. | 190 mm |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Weight | 10.8 LB |
| EAN or UPC | 637410078062 |

