- Deep Groove Bearing Type
- 100 mm Inner Diameter
- 215 mm Outer Diameter
- 47 mm Width
| O.D. | 215 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 173 kN |
| I.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 140 kN |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Enclosure | Double Shielded |
| Outside Dia. | 215 mm |
| Width | 47.000 mm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating | 140 kN |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Series | 6300 |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Weight | 15.43 LB |
| EAN or UPC | 637410078222 |

