- Deep Groove Bearing Type
- 105 mm Inner Diameter
- 225 mm Outer Diameter
- 49 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 153 kN |
| Series | 6300 |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 184 kN |
| Outside Dia. | 225 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| O.D. | 225 mm |
| Inside Dia. | 105 mm |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 3 mm |
| I.D. | 105 mm |
| Width | 49.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 153 kN |
| Weight | 18.19 LB |
| EAN or UPC | 637410078246 |

