- Deep Groove Bearing Type
- 130 mm Inner Diameter
- 280 mm Outer Diameter
- 58 mm Width
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Enclosure | Open |
| Inside Dia. | 130 mm |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Series | 6300 |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Static Load Rating | 214 kN |
| I.D. | 130 mm |
| Width | 58.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Outside Dia. | 280 mm |
| O.D. | 280 mm |
| Dynamic Load Rating | 229 kN |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 214 kN |
| Weight | 38.58 LB |
| EAN or UPC | 637410078291 |

