- Angular Contact Bearing Type
- 110 mm Inner Diameter
- 200 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| O.D. | 200 mm |
| Static Load Rating [Max] | 145 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating | 145 kN |
| Cage Material | Bronze |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Material | Steel |
| Width | 38.000 mm |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 110 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 153 kN |
| Inside Dia. | 110 mm |
| Outside Dia. | 200 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Weight | 13.0 LB |
| EAN or UPC | 637410096400 |

