- Journal Roller Bearing
- 1.1811" I.D.
- 2.4409" O.D.
- 1.125" Width
- 0.3125" Roller Diameter
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 1.1811 in |
| Origin | Cylindrical Radial |
| O.D. | 2.4409 in |
| End Type | Open End |
| Roller Dia. | 5/16 in |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. of Rows | 1 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner & Outer Ring |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 637410015173 |

