- Journal Roller Bearing
- 2.5591" I.D.
- 4.7244" O.D.
- 2.0625" Width
- 0.5" Roller Diameter
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner & Outer Ring |
| O.D. | 4.7244 in |
| Cage Material | Steel |
| No. of Rows | 1 |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 2.5591 in |
| Roller Dia. | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 6.4 LB |
| EAN or UPC | 637410015371 |

