- 80 mm Inner Diameter
- 170 mm Outer Diameter
- 68.3 mm Width
| O.D. Inner Race | 101.62 |
| Static Load Rating [Max] | 534 kN |
| Flange O.D. Inner Race | 110.74 |
| Outside Dia. | 170 mm |
| Static Load Rating | 534 kN |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Race Flange Diameter | 139.2 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Roller Track Diameter | 101.6 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Inch/Metric | Metric |
| No. of Rows | 1 |
| Enclosure | Open |
| Inside Dia. | 80 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Outer Race Roller Track Diameter | 147.3 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Dynamic Load Rating | 401 kN |
| End Type | Open End |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Limiting Speed - Grease | 2560 rpm |
| Fillet Radius | 3.2 mm |
| Flange Diameter | 110.74 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Flange I.D. Outer Race | 139.19 |
| Weight | 17.7 LB |
| EAN or UPC | 637410022607 |

