- 190 mm ID x 300 mm OD x 46 mm W
- Straight Bore
- C0 - Normal Clearance
- Iso Class 0 (RBEC 1) Tolerance
- Brass / Bronze Cage
| Capacity | Standard Capacity |
| No. of Rows | 2 |
| Inner Ring Roller Track Diameter | 219.1 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Inner Race Flange Diameter | 229.2 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Race Flange Diameter | 259.7 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Outer Race Roller Track Diameter | 269.9 mm |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 300 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| I.D. | 190 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 33.0 LB |
| EAN or UPC | 637410029149 |

