- 45 mm Inner Diameter
- 85 mm Outer Diameter
- 19 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Inside Dia. | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 46 kN |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Material | Steel |
| Outer Race Diameter | 75 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 46.9 kN |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 46.9 kN |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 85 mm |
| I.D. Outer Race | 75 |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Weight | 0.95 LB |
| EAN or UPC | 637410080379 |

