- 55 mm Inner Diameter
- 100 mm Outer Diameter
- 21 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating | 62.5 kN |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Inside Dia. | 55 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Outside Dia. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 57.9 kN |
| Outer Race Diameter | 88.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 62.5 kN |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. Outer Race | 88.5 |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.46 LB |
| EAN or UPC | 637410080539 |

