- 65 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| Inside Dia. | 65 mm |
| Static Load Rating | 89.7 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 80.5 kN |
| Material | Steel |
| Outer Race Diameter | 105.6 mm |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Cage Material | Brass |
| I.D. Outer Race | 105.6 |
| O.D. | 120 mm |
| Outside Dia. | 120 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 89.7 kN |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Weight | 2.34 LB |
| EAN or UPC | 637410080690 |

